Rola uszczelniania i hydroizolacji w domach pasywnych

Izolacje do budynku pasywnego Warszawa

Kwestie dotyczące uszczelniania oraz hydroizolacji wiążą się również z przyszłymi wymogami, które dotyczyć będą energooszczędności nowoczesnych domów. Warunki techniczne przewidziane na rok 2021, a dotyczące budowy obiektów, w tym domów jednorodzinnych, nakładać będą na właścicieli oraz inwestorów dodatkowe obowiązki.

Osoby zamierzające zbudować dom za kilka lat, będą już prawdopodobnie objęte nowymi regulacjami – pytają o to również nasi Klienci z Warszawy, ponieważ domy pasywne, a także energooszczędne budowane są także teraz i w nich również należy zadbać o niektóre szczegóły.

Uszczelnianie warto zacząć od fundamentów

Oszczędzanie energii to między innymi ograniczenie ilości zużywanego paliwa lub energii elektrycznej na ogrzanie wnętrz domu w chłodne miesiące. Konkretne zapisy w liczbach wyglądają jak poniżej.

1. Domy pasywne

Zapotrzebowanie roczne na energię do ogrzania pomieszczeń nie przekracza w nich 15 kWh/m², a na energię pierwotną: 120 kWh/m² rocznie (do ogrzania wnętrz, podgrzewania wody, zasilania wszystkich urządzeń domowych). Sprawia to, że jak najmniej ogrzanego powietrza powinno przenikać na zewnątrz.

2. Domy energooszczędne

Tutaj roczne normy są nieco mniej restrykcyjne, ale również wysokie – odpowiednio 40 kWh/m² i 180 kWh/m². W domach i innych budynkach bez wdrożonych odpowiednich rozwiązań zużywa się znacznie więcej energii, co widać zwłaszcza na podstawie otrzymywanych rachunków.

Innowacyjne systemy to realne oszczędności.

Istota poszczególnych parametrów

Dla poprawy poszczególnych parametrów, już na etapie projektowania budynków uwzględniane są poszczególne przyszłe prace.

Dotyczą one między innymi:

Hydroizolacje są w tym przypadku niezbędne i wiele jest metod, które można zastosować prewencyjnie, nie tylko w sytuacji, gdy doszło już do zawilgocenia. Prace budowlane mogą zatem oznaczać również zastosowanie izolacji przeciwwilgociowych, przeciwwodnych, zaizolowania fundamentów i nie tylko.

Dlaczego ma to aż takie znaczenie?

Mniej wilgoci – niższe koszty ogrzewania

Przenikanie wilgoci przez ściany zewnętrzne, a następnie osiadanie jej na ścianach wewnętrznych sprawia, że należy zużyć dodatkową energię do osuszania ścian i całych pomieszczeń. Nawet poza sezonem grzewczym, gdy kaloryfery i wszelkie kotły grzewcze są wyłączone, z powietrza w budynku pobierane jest ciepło zawsze wtedy, gdy na ścianach lub stropach występuje wilgoć.

W bilansie rocznym okazuje się przez to często, że normy dotyczące energooszczędności zostały przekroczone i bilans wypada na niekorzyść domostwa.

Kilka etapów prac

Prace dotyczące samego uszczelniania można podzielić na trzy etapy:

  • zastosowanie mat, emulsji oraz roztworów podczas wznoszenia konstrukcji – warto wtedy użyć materiałów do uszczelniania całych powierzchni, aby działać również prewencyjnie; Państwa sprzymierzeńcem są tutaj szeroko pojęte izolacje budowlane: przeciwwodne i przeciwwilgociowe;
  • uszczelnienie pomieszczeń podczas prac wykończeniowych – takich działań wymagają wnętrza o podwyższonej wilgotności powietrza w czasie ich użytkowania, czyli łazienka oraz kuchnia; powstają tam duże ilości pary wodnej, a sposobem na nią jest między innymi zastosowanie rozwiązań pod płytki podłogowe i glazurę; są to:
    • wylewki i tynki cementowe lub cementowo-wapienne,
    • płyty karton-gips albo pokryte tynkiem gipsowym,
  • użycie metody iniekcyjnej w wykończonym już budynku – gdy cały dom lub inny obiekt jest już wykończony, najszybszym do wykonania sposobem hydroizolacji są iniekcje ciśnieniowe; nawiercone otwory stanowią minimalną ingerencję w strukturę ścian i podłóg, a efekty są zawsze zgodne z oczekiwaniami.

Należy dbać o prawidłowy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach; optymalne wartości to 40-50%. Przy niższych powietrze będzie zbyt wysuszone, co nie jest komfortowe dla domowników, natomiast wartości wyższe sprawiają, że nadmiar wilgoci osadza się na szybach, ścianach i innych powierzchniach.

Duża ilość ciepła

Potrzebna jest wtedy odpowiednia ilość ciepła do odparowania tej wilgoci, ciepło pobierane jest z otoczenia, wnętrza ochładzają się przez to i wymagają dodatkowego ogrzewania. Idea domów pasywnych to zatem strategia, którą trzeba wprowadzać w czyn każdego dnia.

Budownictwo pasywne a uszczelnianie budynków

Koncepcja domów pasywnych oraz energooszczędnych jest bliska osobom, które miały okazję poznać korzyści z niej płynące, ale też wymagania, które należy spełnić, aby wybudować taki dom. Z punktu widzenia przyszłych właścicieli oraz inwestorów motywujące może być dofinansowanie rządowe na budynki pasywne jednorodzinne i wielorodzinne.

Tutaj już na etapie projektowania obiektów uwzględnione powinny być kwestie związane z uszczelnianiem.

Tylko wtedy po zakończeniu prac testy użytkowe wypadną pozytywnie.

TOP
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial