Rodzaje hydroizolacji fundamentów – pozioma i pionowa – wymagania, różnice

izolacja ścian fundamentowych

Hydroizolacja fundamentów, to jeden z kluczowych zabiegów, pozwalających na przeciwdziałanie skutkom nadmiernej wilgoci, mogącej zgromadzić się w budynku. W przypadku planowania nowej inwestycji, warto pomyśleć o niej już na początkowym etapie budowy. Jeżeli zaś mamy do czynienia z rewitalizacją używanej nieruchomości, to także istnieją sprawne i skuteczne sposoby na zapewnienie sobie właściwej ochrony fundamentów przed wilgocią z tym, że wymagają większej ilości pracy, by przeprowadzić je w kompletny i efektywny sposób.

Hydroizolacja pozioma kontra pionowa

Aby uchronić mury przed kapilarnym naciąganiem wody, warto zainwestować w izolację poziomą. Zazwyczaj kładzie się ją między ławami a ścianami. Polega na umieszczaniu, pomiędzy wspomnianymi warstwami, materiałów izolacyjnych, dających dodatkowo efekt ochrony przed powstawaniem pęknięć na styku tych powierzchni.

Izolacja pionowa jest niezbędna w praktycznie każdym budynku, gdyż grunty zawierają określoną ilość wody, która zawsze przeniknie, do wstawionych w nie fundamentów. Z racji dużej różnorodności typów budynków, materiałów z jakich zostały wykonane oraz uwarunkowań terenowych, branża oferuje następujące materiały o właściwościach hydroizolacyjnych:

  • specjalna papa lub folia,
  • masa bitumiczna,
  • beton wodoodporny,
  • folia polietylenowa,
  • membrana z syntetycznego kauczuku,
  • betonit.

Hydroizolacja fundamentów w Warszawie

uszczelnianie fundamentówRejon ten (oprócz terenów, na których grożą lokalne podtopienia), cechuje się dość umiarkowanym ukształtowaniem terenu, który nie powinien wymagać dodatkowych form zabezpieczenia.

Niezależnie jednak od wagi problemu, rozwiązania w zakresie ochrony fundamentów, przed nadmiernym pochłanianiem wilgoci z gruntu, powinny zostać oparte na kilku podstawowych zadaniach. Po pierwsze należy dokonać rzeczowej oceny sytuacji i dobrać odpowiedni materiał – który wystarczająco ochroni powierzchnię a jednocześnie nie będzie nas narażał na zbędne koszty.

Hydroizolacja – najważniejsza

Po drugie, hydroizolacja fundamentów musi być kompletna tzn., że jej pionowe i poziome warstwy powinny się uzupełniać, tworząc szczelną całość. Po trzecie, prawidłowo powinna być dobrana oraz zamontowana powłoka przeciwwilgociowa, wspomagająca materiał. Na koniec nie należy zapominać o tym, iż kluczowe znaczenie mają także dylatacje oraz przejścia rurowe – o ich izolację także należy zadbać, by nie zaprzepaścić całej pracy, poświęconej na zabezpieczenie budynku.

Stare fundamenty bardziej kłopotliwe

Jeżeli mamy do czynienia z remontem starego domu, to kwestia bezpiecznego odkopania, wysuszenia oraz zabezpieczenia fundamentów może mieć kolosalne znaczenie dla stabilności konstrukcji oraz komfortu korzystania z pomieszczeń, w których nie będą się rozwijały pleśń i grzyby na ścianach.

Oczywiście najpierw należy poddać budynek ocenie specjalisty, który będzie w stanie powiedzieć, na jakie działania pozwoli dana konstrukcja.

Hydroizolacja starych domów jest trudnym zadaniem ale nie niemożliwym.

Wystarczy jedynie zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, która wykona kompleksową usługę z uwzględnieniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.

TOP
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial