Jak wykonać hydroizolację piwnicy?

izolacja piwnicy zapewni ochronę przed wilgocią

Piwnica i dach, to dwa elementy składowe budynku, które w najwyższym stopniu są narażone na nadmierny kontakt z wodą. Aby zapewnić stabilność konstrukcji domu i nie zmagać się z przykrymi skutkami nadmiernej wilgoci we wnętrzach, należy zadbać o właściwą hydroizolację piwnicy. Jakie działania należy się podjąć, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt?

Zacznijmy od podstaw

Jeżeli decydujesz się na budowę nowego domu, to podstawą powinno być znalezienie takiej lokalizacji, która nie oferuje zbyt wysokiej wilgotności gleby, a ponadto nie narazi nas na ewentualne podtopienia.

Następnie należy uwzględnić odpowiednio dobrane warstwy izolacyjne w projekcie budynku i dopilnować ich właściwej realizacji w trakcie wykonywania prac budowlanych.

Jeżeli zajmujemy się remontem starego budynku, musimy się zmierzyć z zastana sytuacją. Wtedy kluczowy będzie właściwy drenaż okolicy domu i osuszenie piwnicy, przed nałożeniem warstw izolacyjnych.

Zabieg ten może przebiegać pod różnymi postaciami, zależnymi od tego, jakie cechy posiada budynek.

A teraz sama hydroizolacja

Dobrze zaizolowana piwnica, zapewnia ochronę ścian i fundamentów, przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Jej wykonanie będzie więc miało znacznie szersze skutki, niż pozbycie się wody, zalegającej na piwnicznej podłodze i sączącej się prze ściany.

Osuszenie powierzchni i zabezpieczenie jej przed wilgocią powinno być kompleksowe, a więc warto postarać się o wykonanie hydroizolacji poziomej i pionowej.

Najczęściej stosowanymi materiałami, wykorzystywanymi do tego są:

  • panele betonitowe,
  • membrany i folie,
  • płynne materiały bitumiczne,
  • papa.

Istnieją różnorodne systemy pozbywania się wilgoci. Jedne z nich opierają się na hydroizolacji zewnętrznej, wymagają odkopania fundamentów, osuszenia ich oraz zabezpieczenia specjalnymi warstwami izolacyjnymi. Z drugiej strony, mamy możliwość skorzystania z izolacji wewnętrznych, które wykonuje się bez konieczności prac ziemnych.

Kiedy zdecydować się na hydroizolację piwnicy?

Zawsze – gdy nadmiar wilgoci w niej zgromadzonej, budzi nasz niepokój.

często hydroizolacje piwnic to koniecznośćA jakie są główne powody pojawienia się wilgoci w piwnicach? Przede wszystkim nieodpowiednia ich izolacja. Bywa tak, że stare domy w ogóle nie posiadają zabezpieczeń fundamentów i piwnic. Jeżeli zostały postawione na niesprzyjających gruntach, to może się okazać, iż mają mocno nadwyrężoną konstrukcje i należy poddać ją ekspertyzie.

Po drugie, rejony, gdzie jest duża wilgotność gruntu, także będą mniej przyjazne dla budynków. Warto więc, poszukać także wsparcia w przeprowadzeniu właściwego odwodnienia podmokłych działek, by przeciwdziałać przyczynom problemu a nie tylko redukować skutki. Innym czynnikiem może być uszkodzona rynna lub źle wykonane odprowadzenie deszczówki.

Jak to wygląda w praktyce?

W tym przypadku, warto zrobić przegląd systemu rynnowego (czasem wystarczające może być wyczyszczenie rynien, by woda nie przelewała się przez nie).

Niedrożność systemu drenażu piwnicy, także może spowodować tego typu problemy.

Jeżeli zdecydujesz się na nasze usługi w rejonie Warszawy, to gwarantujemy rzeczową analizę powodów zawilgocenia piwnicy i indywidualny dobór metod rozwiązania problemu, przy optymalizacji kosztów oraz czasu.

TOP
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial