Jak wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentów w starym domu

izolacja fundamentów w starych domach to prawdziwe wyzwanie

Dach i fundamenty to podstawa, na której opiera się stabilność konstrukcyjna domu. Jeżeli planujemy remont starej nieruchomości, to o te dwa elementy należy szczególnie zadbać, by mieć pewność, iż wilgoć nie będzie niszczyła budynku. Bardzo często zdarza się tak, iż starsze domy w ogóle nie posiadają izolacji lub jest ona w kiepskim stanie technicznym (nie bez znaczenia jest także przestarzała technologia, która zapewne była w danym przypadku zastosowana).

Istota poszczególnych czynności

Aby uzyskać jak najlepszy i najtrwalszy efekt, warto postępować zgodnie z określonym schematem, najlepiej sprawdzającym się w tego typu pracach remontowych.

Podstawowe czynności, związane z wykonaniem właściwej hydroizolacji fundamentów to:

  • odkopanie ich,
  • wysuszenie,
  • oczyszczenie,
  • zabezpieczenie,
  • ponowne przysłonienie.

Chcesz wiedzieć na co warto zwrócić uwagę na poszczególnych etapach prac i z jakich technologii warto skorzystać? Czytaj dalej!

Odkopanie fundamentów to trudna sztuka

Wydawać by się mogło, iż zadanie to nie będzie nastręczać zbyt wielu problemów a jednak. Odkopanie ziemi z bezpośredniego sąsiedztwa fundamentów, zwłaszcza w starym domu, to ryzyko naruszenia stabilności budynku lub nawet jego zawalenia.

Dlatego też, należy tę pracę wykonywać etapami, nie narażając całej długości ściany na osłabienie. Warstwa izolacyjna powinna się znaleźć do około 1m poniżej poziomu gruntu a zalecany odcinek jednorazowego odsłonięcia fundamentu to około 2 – 3 mb.

Dla właściwego efektu wysusz i oczyść

Hydroizolację fundamentów powinniśmy zacząć od osuszenia. Kilkudniowe wietrzenie w sprzyjających warunkach atmosferycznych, to gwarancja zadowalającego efektu. Następnie należy omieść je twardą szczotką – by pozbyć się resztek ziemi oraz odpadających, zlasowanych elementów. Jeżeli mamy do czynienia z większymi ubytkami, warto je uzupełnić. W przypadku, gdy powierzchnia fundamentów i ścian jest pokryta tynkiem, który z powodu wilgoci oddzielił się, należy go zbić i uzupełnić, przed nakładaniem warstwy zabezpieczającej.

Tak przygotowaną powierzchnię warto zarzucić tynkiem i ponownie wysuszyć.

Hydroizolacja właściwa

izolacje fundamentówTeraz pora na substancje zabezpieczające – mogą one posiadać różnorodny charakter, jednakże ich cechą wspólną jest to, iż szczelnie pokrywają fundamenty, zapewniając im warstwę nieprzepuszczającą wodę. Różnego typu lepiki, folie w płynie oraz inne substancje dedykowane tego typu zabezpieczeniom, będą stanowiły główną barierę dla wilgoci.

Kolejno należy obłożyć fundament folią kubełkową, która zapewni stały i bezpieczny dostęp powietrza do fundamentów. Na jej warstwę, warto położyć dodatkowo specjalny styropian, który ma właściwości wodoodporne i stanowi kolejną barierę.

Na całość można jeszcze raz nanieść płynną warstwę, by uzyskać maksimum efektu.

Odpowiednie przysłonienie hydroizolacji

Wszystkie wspomniane warstwy należy na koniec zasypać, by przywrócić stabilność konstrukcji budynku. Jednakże nie polecam używania wykopanej ziemi. Najlepiej w takim przypadku sprawdzi się żwir lub piasek, które wykazują znacznie lepsze właściwości drenujące.

Wykonując izolację, nie należy zapominać także o jej poziomej formie, która w starego typu budynkach może być uciążliwa do wykonania, jednakże jej efekty, zapewnią doskonałe uzupełnienie hydroizolacji pionowej. Oczywiście wskazany sposób nie jest jedyną słuszną metodą hydroizolacji fundamentów, jednakże sprawdza się w największej liczbie przypadków i jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem.

TOP
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial