Chcesz mieć bezpieczny dom – uszczelnij dylatacje

Uszczelnienie dylatacji w garażu

Dylatacje są niezbędnym elementem, praktycznie każdego budynku. Mogą pojawić się w różnych miejscach i spełniać odmienne funkcje. Głównymi celami ich montażu jest podzielenie dużych elementów konstrukcyjnych na mniejsze, by przerwy między nimi, przenosiły przewidywane przesunięcia oraz odkształcenia, zachodzące w trakcie użytkowania oraz w wyniku działania sił trzecich.

Są niezbędne ale ich dużym minusem jest to, iż stanowią trudną do zabezpieczenia przestrzeń, w zakresie tworzenia bariery hydroizolacyjnej domu. Istnieje jednakże wiele sposobów, by sprawnie rozwiązać to zagadnienie. Mieszkasz w okolicach Warszawy i masz wątpliwości jak i kiedy zabezpieczyć dylatację? Zgłoś się do nas a uzyskasz fachową i kompleksową pomoc.

Materiały do uszczelniania dylatacji

Wszelkie prace, związane z hydroizolacją tych elementów budynku, powinny być wykonane przed ułożeniem warstwy wykończeniowej dla danej powierzchni. Oczywiście, jeżeli mamy do czynienia z remontem starego budynku, to także powinniśmy uszczelnić dylatacje, jednakże będzie to znacznie trudniejsze i pracochłonne zajęcie, gdyż będzie wymagane ich odsłonięcie.

Gama produktów i systemów, oferowanych do izolacji dylatacji jest szeroka.

Najpopularniejszymi i najczęściej stosowanymi są:

  • kleje na bazie żywicy epoksydowej,
  • iniekcyjny żel akrylowy,
  • taśmy uszczelniające z PCV,
  • taśmy do dylatacji podlegających dużym ruchom,
  • żywice iniekcyjne,
  • elastyczny kit na bazie poliuretanów.

O ich wyborze powinien decydować rodzaj dylatacji, jej funkcja, rozmiar oraz efekt, jaki chcemy osiągnąć.

Jak to się robi?

izolacja przeciwwodna w domuNiezależnie od tego, czy planujemy uszczelnienie dylatacji w przydomowym garażu czy też na wielkiej hali produkcyjnej, podczas wykonywania prac, należy ściśle trzymać się określonego schematu, by zagwarantować sobie maksymalną hydroizolację budynku.

Często prace posiadają następującą kolejność: na początek należy dokładnie oczyścić przestrzeń, na której będziemy działać oraz zabezpieczyć jej granice taśmą. Kolejno, konieczne jest zagruntowanie brzegów szczeliny, aplikacja primera (gwarantującego odpowiednią przyczepność) oraz właściwego uszczelniacza. Na koniec usuwamy taśmę zabezpieczającą i możemy kłaść na powierzchnię warstwy wykończeniowe.

Hydroizolacja szczególnie potrzebna w wilgotnym środowisku

Jeżeli budynek, narażony jest na nadmierny kontakt z wilgocią – czy to w postaci wód gruntowych czy okresowo występujących podtopień, konieczna jest szczególna dbałość o jakość zabezpieczenia dylatacji. Uszczelnianie w takim przypadku, należy wykonywać na dobrze osuszonych powierzchniach. Dylatacje te są narażone na wysoki napór wody oraz wnikanie wilgoci, dlatego też, ich izolacja powinna być wyjątkowo szczelna.

Odpowiednie materiały

Używając materiałów typu taśmy, należy dbać o nie uszkodzenie ich powierzchni oraz idealne dopasowanie (dociśnięcie) do brzegów szczeliny. W przypadku materiałów o bardziej elastycznej formie, najistotniejsze jest właściwe oczyszczenie podłoża oraz staranne nałożenie podkładu.

Małe szczeliny, znajdujące się w konstrukcji Twojego domu, mogą mieć ogromne znaczenie, w zapewnieniu mu bezpieczeństwa hydroizolacyjnego.

Pamiętaj o tym zawsze, przeprowadzając prace budowlane oraz remontowe.

TOP
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial