Najskuteczniejsze sposoby na hydroizolację łazienki

Biorąc pod uwagę specyfikę pomieszczenia, łazienka jest miejscem, które szczególnie narażone bywa na parę wodną, zachlapania czy zalania. Aby móc cieszyć się spokojem i pewnością, iż nie spowodują one strat w innych pomieszczeniach, bądź nie naruszą konstrukcji budynku, warto sięgnąć po odpowiednie systemy zabezpieczające. Hydroizolacja łazienki nie jest zadaniem trudnym, należy ją jedynie dobrze zaplanować, już na etapie projektowania budowy i wykończenia wnętrz.

Różnorodne metody pod płytkowe

Najpopularniejszym sposobem na hydroizolację łazienki, jest zastosowanie specjalnej warstwy ochronnej, kładzionej na podłogę i ściany, w miejscu gdzie niebezpieczeństwo nadmiernej ekspozycji powierzchni na wodę jest największe.

Izolacje tego typu można wykonać, stosując:

  • różnorodne masy uszczelniające,
  • folie w płynie,
  • zaprawy na bazie cementu

Najczęściej jednakże wykorzystywane są dwie pierwsze metody, gdyż słyną z największej skuteczności. Warto dodatkowo pamiętać o tym, iż tego typu prace należy wykonywać przy temperaturach od +50C do +250C, w przeciwnym bowiem razie, wykorzystany materiał, traci swoje właściwości i nie zapewnia już odpowiedniej ochrony przed wilgocią.

Folia w płynie kontra masa uszczelniająca

izolacje budowlane folią w płynieFolia w płynie jest substancją, której skład opiera się na bazie żywic syntetycznych. Jej głównym przeznaczeniem są pomieszczenia, które bywają okresowo narażone na oddziaływanie wody, jednakże nie wywierającej nacisku.

Jest materiałem wszechstronnym, pozwalającym na nanoszenie jej na:

  • podłoża betonowe,
  • wylewki,
  • tynki cementowo – wapienne,
  • lub tylko cementowe oraz powierzchnie pokryte tynkiem gipsowym lub wykonane z płyt karton-gips.

Materiał nanoszony jest metodą dwukrotnego malowania na krzyż. Trudniejsze rejony około spustowe lub narożniki, można dodatkowo uszczelnić poprzez specjalne taśmy i maty.

Skuteczna praca

Praca, oparta na tej technice nie wymaga odczekiwania zbyt dużej ilości czasu, pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw substancji a później także płytek.

Z racji swojej płynnej postaci, preparat doskonale pokrywa wszelkie drobne rysy podłoża i maksymalnie go uszczelnia.

Masa uszczelniająca różni się tym, iż jest gęstsza i najczęściej stanowi połączenie żywicy syntetycznej z cementem. Dedykowana jest do tego samego typu podłoży jak folia. Dużą natomiast jej zaletą jest to, iż może służyć do pokrycia istniejących już warstw płytek, by położyć na nie kolejne. Istnieje możliwość nakładania jej natryskowo, pod warunkiem rozcieńczenia we właściwych proporcjach.

Czas schnięcia poszczególnych warstw także jest krótki, jednakże warto zaznaczyć, iż będą one posiadały większą grubość, w porównaniu do foliowych odpowiedników.

Dobry grunt to podstawa

Aby hydroizolacja łazienki była skuteczna, należy położyć ją na odpowiednio przygotowane podłoże. Jeżeli mamy do czynienia z nowymi budynkami, to zazwyczaj powierzchnie nie wymagają dodatkowych działań.

W przypadku remontów starych nieruchomości, powierzchnie powinny być odpowiednio osuszone, wyrównane, odkurzone i odtłuszczone – tylko wtedy warstwa izolacyjna będzie się trzymać z odpowiednią trwałością, gwarantując nieprzepuszczalność.

TOP
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial