Na czym polega oraz dlaczego warto wykonywać hydroizolację balkonów i tarasów

izolacja balkonu

Tarasy i balkony są szczególnie narażone na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych oraz kontakt z wodą. Dlatego tak istotne jest to, by posiadały odpowiednio zaplanowaną i przeprowadzoną hydroizolację, która zabezpieczy powierzchnie przed uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią. Podstawowym wsparciem dla niej, będzie także prawidłowo wykonane odwodnienie tarasu, które pozwoli odprowadzać nadmiar wody do rur spustowych.

Kolejne warstwy hydroizolacji tarasu

Aby uzyskać jak najbardziej satysfakcjonujący efekt, warto już na etapie planowania budynku założyć, iż strop betonowy, stanowiący podstawę tarasu, powinien być wykonany z wodoszczelnego betonu. W przypadku gdy zajmujemy się remontem starego budynku, warunek ten może być trudny do spełnienia, bez wykonywania rozległych prac remontowych.

Najważniejsza hydroizolacja tarasów i balkonów, znajduje się pod ich warstwą wykończeniową. Do jej wykonywania, mogą być użyte różnorodne materiały – dopasowywane indywidualnie do parametrów danej nieruchomości.

Przykłady izolacji

Najczęściej izolację tarasów wykonuje się przy użyciu:

  • pap podkładowych,
  • folii (płaskie i wytłaczane),
  • mas uszczelniających na bazie żywic bądź cementu,
  • płynnych folii,
  • mas uszczelniających a także uszczelniająco – oddzielających.

Każda z tych metod, dedykowana jest do innego typu działań, które mają na celu uszczelnić powierzchnię tarasu lub balkonu oraz zapewnić hydroizolację na najwyższym poziomie.

Integralną częścią hydroizolacji jest wykończenie powierzchni

Aby założony system, ochrony przed nadmierną wilgocią działał skutecznie i niezawodnie, należy odpowiednio dobrać technikę hydroizolacji, do materiału wykończeniowego, jaki pojawi się na tarasie lub balkonie.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na gres, klinkier, terakotę czy bez spoinowe masy chemoutwardzalne, każda z nich będzie stanowiła dodatkową warstwę ochronną, pod warunkiem, iż zostanie właściwie położona.

Najczęstsze problemy z hydroizolacją balkonów i tarasów

hydroizolacje tarasówWarto pamiętać o tym, że hydroizolacja powierzchni balkonu lub tarasu powinna być wykonana w sposób kompleksowy, by spełniała swoją funkcję.

Dlatego też, warto zwrócić uwagę na odpowiednie uszczelnienie dylatacji – jeżeli takowa występuje. Drugim, szczególnie istotnym elementem, jest specjalna dbałość o wykończenie rejonów progów i krawędzi okien balkonowych. Te newralgiczne elementy mogą być głównym miejscem przeciekania wody do wnętrza.

Jak się przed tym ustrzec?

Warstwa izolacyjna powinna być wprowadzona na próg drzwi i dodatkowo wywinięta na ścianę, wzdłuż całej linii, łączącej taras/balkon z główną bryłą budynku. Nie należy zapominać także o szczególnie dokładnym pokryciu warstwą izolacyjną fragmentów, łączących posadzkę tarasu ze słupkami balustradowymi.

Kolejnym problemem, z jakim możecie się spotkać w tym temacie, jest dobór właściwej warstwy wykończeniowej. Nie można się sugerować wyłącznie estetyką. Jeżeli zdecydujemy się na płytki, to niech nie przekraczają wymiaru 30×30, ponieważ będą wtedy wymagały stosowania specjalnego kleju oraz dylatacji powierzchni.

Drugą kwestią jest to, by w trakcie ich wybierania kierować się nie tylko mrozoodpornością ale także nienasiąkliwością – tylko wtedy możemy mieć pewność, iż posłużą długo, bez względu na działanie czynników atmosferycznych.

TOP
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial