Co nowego w uszczelnianiu za pomocą suspensji cementowych?

Cement do uszczelniania Warszawa

Uszczelnienia i iniekcje to jedna z dziedzin szeroko pojętej hydroizolacji. Zależnie od miejsca zastosowania w budynku, czasu na wykonanie prac oraz od spodziewanych efektów, wtłoczyć można – poprzez podanie iniekcyjne – zaprawę mineralną, powłokę bitumiczną lub tytułową suspensję cementową, o której dziś powiemy nieco więcej. Na przykładzie naszych realizacji związanych z uszczelnianiem w Warszawie i innych miastach pokazujemy Klientom, że jest to skuteczna i bezpieczna metoda.

O uszczelnianiu podziemnych części budowli w praktyce

Za pomocą iniekcji ciśnieniowych prowadzone są izolacje poziome i pionowe. Substancje uszczelniające wtłoczone pod ciśnieniem w izolowaną powierzchnię przez układ nawierconych otworów, docierają do wszelkich nieszczelności, zarówno tych widocznych, jak i zlokalizowanych głębiej.

Pozwala to faktycznie zwiększyć trwałość konstrukcji, w której zostały zastosowane.

Wszechstronność powłok bitumicznych sprawia natomiast, że taki system uszczelniania można uznać za:

  • uniwersalny – sprawdza się w przypadku budynków betonowych, ceglanych, kamiennych i innych,
  • bezpieczny – nie wymaga zbędnego ingerowania w strukturę budynku poza nawierceniem otworów,
  • ponadczasowy – pozwala stworzyć hydroizolację w nowym budynku, ale też odtworzyć ją w obiektach już istniejących,
  • wytrzymały – iniekcje można wykonywać w trudnych warunkach, na przykład na wilgotnych ścianach lub przy ujemnych temperaturach.

Jeżeli więc celem jest uszczelnienie garażu podziemnego, fundamentu domu lub piwnicy w dowolnym budynku, współczesne materiały iniekcyjne stanowią niezawodną pomoc.

Potencjał suspensji cementowych. Mikrocement w natarciu

Wszystkie dostępne na rynku i dopuszczone do sprzedaży żywice, żele oraz emulsje stosowane do iniekcji ciśnieniowych, mają odpowiednie atesty, świadczące o zgodności z odgórnymi normami.

Przykład to PN EN 13813, dotyczącą klasy przyczepności oraz PN-EN 196, określająca twardość materiałów (dla mieszanek iniekcyjnych wystarczająca twardość wynosi 0,5 do 5,0 MPa). Jednak niektóre materiały wyróżniają się unikalnymi właściwościami, zwłaszcza, gdy zastosowano w nich zaawansowane technologicznie składniki, deklasujące dany pierwowzór. Tak jest w przypadku mikrocementu służącego do uszczelniania metodą iniekcyjną.

Co konkretnie może budzić podziw i zainteresowanie?

1. Skuteczne łączenie cementu i polimerów

W przeciwieństwie do iniektów cementowych, uszczelnienia tworzone na bazie cementu oraz modyfikatorów i wypełniaczy mają znacznie większą przyczepność oraz elastyczność. Jednocześnie po zastygnięciu stanowią trwałe wypełnienie, chroniące skutecznie przed ponownym zawilgoceniem, ścian, piwnic, fundamentów.

2. Wypełnianie najmniejszych mikroszczelin

Ziarna najnowszych mikrocementów zyskują niekiedy miano ziaren ultradrobnych, ponieważ ich średnica nie przekracza 12μm (1 mikrometr = tysięczna część milimetra). Pozwala to precyzyjnie uszczelnić nawet niewidoczne rysy, pęknięcia oraz szczeliny, zapobiegając ich powiększaniu pod wpływem działania szkodliwych czynników.

3. Wysoka odporność na substancje odpowiedzialne za korozję

Nowoczesne mikrocementy pozostają trwałe w zetknięciu z wilgocią, ale również z substancjami chemicznymi, takimi jak kwasy, chlorki, siarczany. W praktyce oznacza to na przykład, że gdy w garażu podziemnym z auta wycieknie paliwo, posadzka uszczelniona tą metodą iniekcyjną pozostanie trwała, a mikrocement w niej – nieuszkodzony.

4. Niska zawartość siarczanów – bez wykwitów

Estetyka ważna jest zwłaszcza na widocznych fragmentach elewacji, lecz nie tylko względy estetyczne przemawiają za tym, aby chronić powierzchnie przed wykwitami solnymi. Jak najmniejsze ilości siarczanów w mieszance mikrocementu to gwarancja, że na fundamentach czy ścianach nie pojawią się charakterystyczne białe zacieki.

Rzeczywista stabilizacja poprzez uszczelnianie

Wypełnione luki i niedoskonałości w konstrukcjach dotkniętych problemem zawilgocenia, ale też w fundamentach i ścianach nowo powstałych, zapewniają spójność danej powierzchni, a tym samym wpływają pozytywnie na jej stabilność. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z uszczelnianiem powierzchni poziomych, czy pionowych, wielokrotnie właśnie suspensje cementowe są odpowiednie do określonych hydroizolacji.

Szybkie wiązanie poszczególnych składników sprawia, że skraca się znacznie czas od zaaplikowania iniektu do osiągnięcia jego pełnych właściwości technologicznych.

TOP
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial