Jak skutecznie zlikwidować przecieki w domu

likwidacja przecieków to nasza specjalność

Przeciek – szczelina z sączącą się wodą, może pojawić się praktycznie na każdym elemencie naszego domu. Jeżeli mamy do czynienia z awariami instalacji, to najlepszym wyjściem jest wymiana przewodów. Co jednak w sytuacji, jeśli przecieka stosunkowo nowy dach lub ściany piwnic czy fundamenty? Tutaj wymiana może być niemożliwa lub wyjątkowo kosztowna.

Warto więc zapobiegać skutkom nadmiernej wilgoci poprzez:

  • zlokalizowanie źródła przecieku i jego przyczyny,
  • wykonanie właściwej hydroizolacji,
  • obserwację, czy podjęte kroki okazały się skuteczne.

Na początek musisz rozpoznać wroga i znaleźć źródło przecieku. Być może poszycie dachowe uległo zniszczeniu podczas ostatniej burzy? Wykonawca balkonu nie postępował zgodnie ze sztuką budowlaną i spowodował podmakanie i przecieki na ścianach?

A może źle odprowadzana deszczówka, jest powodem nadmiernego podmakania fundamentów? Przyczyn może być wiele. Ważne, by je właściwie wskazać – wtedy można rozpocząć walkę.

Hydroizolacja to podstawa

Zależnie od zaistniałego problemu, można spróbować rozwiązać go za pomocą różnorodnych środków zabezpieczających przed wilgocią. Jednakże zawsze najpierw należy zlikwidować przyczynę podmakania (usunięcie ubytku, wykonanie lepszego drenażu podłoża itd.). Kolejnym etapem prac jest osuszenie zawilgoconej powierzchni, uzupełnienie ewentualnych ubytków, odpylenie i odtłuszczenie.

Po tych zabiegach, już możemy przystępować do właściwej hydroizolacji.

Mamy do dyspozycji szereg materiałów, które pozwolą uporać się z problemem. Najpopularniejsze są masy bitumiczne, które po prawidłowym nałożeniu, pokrywają powierzchnię nieprzemakalną warstwą.

Ich aplikacja powinna odbywać się w ściśle określonych warunkach, by zachowały swoje właściwości.

Folia w płynie

Niezwykle popularne są także folie w płynie – nanoszone dwiema, krzyżującymi się warstwami, zapewniają skuteczną ochronę, przy minimalnej grubości pokrycia. Można również stosować różnorodne zaprawy, które mogą spełniać funkcję zarówno podłoża, np. pod płytki w łazience i dodatkowo zabezpieczać przed wilgocią. Która z opcji będzie najodpowiedniejsza? To zależy od charakteru powierzchni, na której pracujemy.

Jeżeli mieszkasz w okolicach Warszawy i wahasz się, jak najlepiej zlikwidować przecieki – zgłoś się do nas, a wykorzystamy całą posiadaną wiedzę, by najskuteczniej rozwiązać zaistniały problem.

Dla lepszego jutra

Fachowo przeprowadzona hydroizolacja przecieków, powinna przynieś w efekcie całkowite rozwiązanie problemu. Aby jednak uzyskać pewność, iż nie powróci on, warto obserwować naprawiany rejon i monitorować, czy źródło problemów nie pojawia się na nowo.

Bieżący przegląd eksploatacyjny budynku jest wskazany nie tylko w kwestii przecieków ale w ogólnym zachowaniu go w jak najlepszym stanie, przez długie lata. Dlatego też, warto dokonywać kompleksowych oględzin (przynajmniej dwa razy w roku – wiosną i jesienią), obejmujących ocenę zużycia poszczególnych elementów konstrukcyjnych i wyposażeniowych.

Szczególnie istotne jest to w kwestii zabezpieczenia budynku przed wilgocią, gdyż jej działanie ma wyjątkowo destrukcyjny wpływ na stabilność konstrukcji i jakość mieszkania.

TOP
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial