Ocieplenie fundamentu w starym domu

Ocieplanie fundamentów Warszawa

Ocieplanie fundamentów w starym domu jest nie lada wyzwaniem, jeśli chce się w nim komfortowo mieszkać. Praktyka pokazuje, że dawniejsze budownictwo pozbawione jest hydroizolacji, a jeśli nawet została ona wykonana, dziś już najczęściej jest nieefektywna, nie zapewnia prawidłowej ochrony przed zawilgoceniem. W tym artykule wyjaśniamy, jak w profesjonalny sposób podejść do kwestii uszczelnienia fundamentów.

Co się dzieje, kiedy fundamenty nie mają izolacji?

Hermet System Warszawa już wcześniej pisał o tych zagadnieniach w tekstach dotyczących ociepleń w starych domach.

Pozbawione izolacji fundamenty nie mają żadnej ochrony przed wodą. Należy pamiętać, że woda jest żywiołem – trudnym do opanowania i przeciwdziałania jego sile. Jak wiadomo, nawet niewielkie, ale systematyczne oddziaływanie wody powadzi do następstw, którymi są zniszczenia.

W przypadku starego domu mamy do czynienia z sytuacją, w której fundamenty i mury przez całe lata poddawane były działaniu wody.

Praktyczne rozwiązania

Długotrwałe zawilgocenie ścian skutkuje pojawieniem się zagrzybienia, a ono:

  • jest niebezpieczne dla zdrowia – często u mieszkańców takich obiektów obserwowany jest tzw. syndrom chorego budynku, czyli zespół objawów, których podłożem jest klimat wewnętrzny budynku, do powstania którego przyczyniają się jego wady konstrukcyjne. By rozwiązać ten problem, a nie tylko go zamaskować, konieczne jest ocieplenie fundamentów;
  • generuje dodatkowe koszty – zawilgocone ściany zewnętrzne tracą swoje właściwości termoizolacyjne, czyli wychładzają się szybciej, co sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie budynku na energię.

Nie bez znaczenia jest i to, że fundamenty oraz ściany, które chłoną wilgoć, szybciej niszczeją: powstają spękania na ścianach, puchną i odpadają tynki. Kwestie te mają naturę nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim mogą zagrażać nośności budynku i wpływać na jego właściwości użytkowe. Procesy destrukcyjne można jednak zatrzymać, wykonując nowoczesne uszczelnianie.

Ocieplanie fundamentów w starym domu – jak się to robi

Możesz spotkać opinie, że ocieplenie fundamentów w starym domu jest co najmniej trudne. Obecnie jednak fachowe firmy dysponują takimi technologiami hydroizolacyjnymi, które umożliwiają wykonanie ocieplenia betonu.

Proces ten przebiega etapowo, co opisujemy poniżej.

  • Odkopanie fundamentów – to pierwszy etap, który wygląda na dość prosty, ale w praktyce wymaga logistycznego przygotowania. Pamiętamy bowiem, że budynek, w którym mamy wprowadzić hydroizolację, znajduje się już w jakimś otoczeniu, naszą rolą jest więc przeprowadzenie całego procesu tak, aby możliwie najmniej ingerować w przestrzeń wokół. Ta część prac sama w sobie podzielona jest na mniejsze etapy, co wynika przede wszystkim z tego, że nie możemy od razu odkopać wszystkich fundamentów, ponieważ mogłoby to wpłynąć na stabilność konstrukcji nośnej. By zminimalizować ryzyko osłabienia fundamentów, odkopujemy je kolejno na odcinkach dwumetrowej długości, sięgając około metr poniżej poziomu gruntu.
  • Oczyszczanie murów oraz ich osuszanie – zanim wykonamy hydroizolację, musimy przygotować mury poprzez ich dokładne osuszenie, w przeciwnym razie izolacja będzie nieefektywna. Oznacza to, że fundament po odkopaniu pozostawiamy do wyschnięcia w sprzyjających warunkach zewnętrznych (prace tego typu wykonuje się wyłącznie w ciepłych porach roku), następnie uzupełniamy ubytki i oczyszczamy powierzchnię.
  • Wykonanie pionowej izolacji fundamentów – na tym etapie chodzi nam o uszczelnienie betonu poprzez naniesienie dobranego do specyfiki budynku oraz warunków gruntowych materiału hydroizolacyjnego (nowoczesna folia polietylenowa, papa, membrany z kauczuku syntetycznego, masa bitumiczna), który stworzy barierę dla wnikającej w ściany wody; ponadto należy wyeliminować mostki termiczne, które pojawiają się pod poziomem gruntu.
  • Zakopanie fundamentów pokrytych powłoką hydroizolacyjną – największą uwagę należy wtedy zwrócić na to, by podczas zakopywania nie uszkodzić uszczelnienia. W tym celu często wykorzystuje się folę kubełkową, której rolą jest amortyzowanie uszkodzeń mechanicznych, powodowanych przez ziemię podczas zasypywania, a po zasypaniu – wspomaganie odprowadzania wilgoci.

Wszystkie etapy prac nad uszczelnianiem fundamentów wymagają pieczołowitości, skrupulatnego podejścia, a także odpowiednich materiałów.

Uwalniamy budynki od pleśni

W Hermet System wykorzystujemy tylko materiały i środki pochodzące od sprawdzonych producentów, którzy cieszą się dobrą opinią w branży. Doskonale wiemy, że ta jakość procentuje w przyszłości i przekłada się także na nasze udane realizacje w Warszawie i okolicach.

Kluczem do sukcesu jest więc dobranie odpowiedniego materiału hydroizolacyjnego do potrzeb danego obiektu i wykonanie powłoki przeciwwilgociowej zgodnie ze sztuką i wskazówkami producentów.

Tylko dzięki temu zyskujemy pewność, że woda nie będzie samoczynnie wędrowała w górę murów, stając się przyczyną zawilgocenia i zagrzybienia.

TOP
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial